صفحه اصلی آیفون تصویری تعمیر آیفون تصویری و عیب یابی سریع آن

تعمیر آیفون تصویری و عیب یابی سریع آن

توسط مسلم زمانی
تعمیر آیفون تصویری

یکی از لوازم ضروری خانه که در صورت خرابی زحمت زیادی برای صاحب خانه ایجاد می کند، دربازکن تصویری است که گاهی به دلیل یک سری مشکلات کوچک قادر نیست کار خودش را به درستی انجام دهد. در این مقاله سعی داریم تمام ایراداتی که یک دربازکن تصویری ممکن است با آن مواجه شود را بازگو کنیم تا هر شخص خودش بتواند به تعمیر آیفون تصویر خانه اش بپردازد.

اولین چیزی که باید در مورد آیفون تصویری بدانید کاربرد هر یک از سیم های خروجی از مانیتورهاست که در ادامه آموزش تعمیر آیفون تصویری به شما کمک می کند. پس در تصویر زیر کاربرد هر یک از این سیم ها را مشخص کرده ایم.

رنگ سیم آیفون تصویری

در ادامه راه کشف علت خرابی دربازکن تصویری با دو قطعه اصلی روبرو هستیم که می توانیم با توجه به نشانه هایی که این دو از خود بروز میدهند، تشخیص دهیم علت مشکل از کجا نشات گرفته است. این دو قطعه عبارت هستند از مانیتور آیفون تصویری و پنل دربازکن یا همان زنگ دم درب.

ویدیو آموزشی ایراد یابی و تعمیر آیفون تصویری

در این ویدیو تمامی برد های داخل آیفون تصویری معرفی میگردد و مشکلات ناشی از خرابی هر قطعه توضیح داده خواهد شد.

خرابی های مانیتور آیفون تصویری

در بیشتر موارد، اولین قطعه ای که نشانه هایی از خرابی و معیوب بودن قطعه ای را نشان می دهد، همین مانیتور آیفون تصویری است که با توجه به نوع اشکال، علت و روش تعمیر آن را بازگو می کنیم.

ظاهر پنل و مانیتور

1- مانیتور زنگ نمی خورد.

منظور از زنگ نخوردن این است که با فشردن دکمه زنگ دم درب صدای زنگ را نمی شنویم. حالا ممکن است مانیتور به طور کل هیچ عملی انجام ندهد و یا تصویر روشن شود ولی صدای زنگ نیاید.

ایراد نمایانعلت مشکل
مانیتور نه زنگ می خورد و نه تصویرش روشن می شود.1- سیم مربوط به زنگ را چک کنید.
2- امکان دارد شاستی روی پنل معیوب شده باشد.
زنگ نمی خورد اما مانیتور در هنگام زنگ زدن روشن می شود.خروجی بلندگو مانیتور خراب است. آن را تعویض کنید.

2- صدا را نمی شنویم

وقتی با مشکل رد و بدل شدن صدا روبروییم، یعنی اینکه گاهی صدا از پنل به مانیتور نمی رسد یا صدا از مانیتور به پنل انتقال نمی یابد و یا هر دو سیمت قطع است.

ایراد علت مشکل
1-صدا از دو سو قطع است و رفت و برگشت نداردسیم مربوط به صدا قطع شده است(تصویر شماره 1)
2-صدا داخل واحد شنیده نمی شودبلندگو گوشی آیفون تصویری خراب است آن را تعویض کنید.
3-صدا از مانیتور به پنل انتقال نمیابد1- میکروفن گوشی مانیتور خراب شده است.
2- این احتمال وجود دارد که بلندگو پنل هم مشکل داشته باشد.
برای متوجه شدن دقیق خرابی مورد سوم: اگر بلندگو پنل خراب شده باشد همه ی واحد ها با این مشکل روبرو هستند و در صورت خرابی میکروفن، فقط یک واحد این مشکل را دارد.

3- تصویر مانیتور آبی است

این مورد ممکن است چندین علت داشته باشد و ما بر اساس احتمال بیشتر به ترتیب هر کدام را در جدول زیر آورده ایم.

ایرادعلت مشکل
صفحه مانیتور آبی است و هیچ عملی انجام نمی دهدارتباط پنل و مانیتور قطع شده. اپبدا پشت مانیتور را چک کنید که کانکتور سالم و سیم ها به درستی اتصال دارد- سپس مسیر سیم کشی یا سوئیچر را چک کنید و در نهایت مشکل می تواند از پنل باشد.
صفحه مانیتور آبی است ولی باقی کارها اعم از صدا رفت برکشت و باز کردن درب انجام می شود.سیم مربوط به تصویر قطع شده و یا دوربین پنل دم دری از کار افتاده است.

4-مانیتور خاموش است

مانیتور روشن نمی شود و یا اصلا هیچ عملی انجام نمی دهد. این مورد گاهی کم هزینه و گاهی منجر به تعویض کلی مانتور آیفون تصویری میگردد.

ایرادعلت مشکل
صفحه مانیتور روشن نمی شود، اما صدا رفت و برگشت دارد و درب را می توان باز کرد.صفحه نمایش مانیتور سوخته است، باید تعویض شود.
هیچ چیز مانیتور کار نمی کند.ابتدا برق ورودی را چک کنید در صورت وصل بودن و روشن نشدن مانیتور منبع تغذیه داخل مانیتور را تعویض نمایید.

5-تصویر نویز دارد یا سیاه و سفید است.

برای تعمیر آیفون تصویری گاهی به مشکلاتی بر می خوریم که آنقدری اساسی نیست که سیستم را از کار بیاندازد ولی با این حال آزار دهنده می باشد. مثل نویز در تصویر و یا مشاهده سیاه و سفید دم درب در صورتی که مانیتور رنگی است.

ایرادعلت مشکل
داشتن نویز در تصویرعلت اصلی این موضوع، سیم کشی نامناسب است یا سیم را از محلی سیم کشی کرده اند که کابل سه فاز ار آن گذر کرده است.
تصویر سیاه سفید در مانیتور رنگی1- پنل دم دری قدیمی است و دوربین رنگی ندارد.
2- سیم کشی ضعیف است یا به گونه ای سیم کشی انجام شده که برای واحدهای بالا افت زیادی ایجاد می کند.

احتیاط:

به مانیتورهای داخل واحد دو فیش اصلی اتصال میابد که یکی دو تایی و یکی چهارتایی یا 5 تایی است. سیم ورودی 4 تایی یا 5 تایی دارای ولتاژ بالایی نیستند و بی خطر طلقی می شوند. اما با اتصال اشتباه ممکن است به اجناس آسیب برسد. ولی سیم دو تایی ولتاژ 220 را به مانیتور منقل میکند که میبایست در زمان کار فنی با مانیتور احتیاط لازم را داشت.

6- پس از گذاشتن گوشی صدا بیرون پخش نمی شود

این مورد بیشتر در مانیتور هایی که از سیستم قطع کن مکانیکی استفاده میکنند دیده می شود و باز هم در مدلهای قدیمی و بی کیفیت بسیار دیده شده است.

ایرادعلت مشکل
پس از گذاشتن گوشی، هچنان صدا واحد از پنل پخش می شود.1- با دقت بیشتری گوشی را سر جایش بگذارید.
2- رله قطع کن مشکل دارد. باید مانیتور را باز کرده و قسمت قطع کن آن را تمز کنید و در صورت بر طرف نشدن مشکل آن را تعویض نمایید.

7- با فشردن دربازکن درب ورودی باز نمی شود.

این مورد نیز یکی از موارد شایع جهت تعمیر آیفون تصویری است که ممکن است علت های مختلفی داشته باشد.

ایرادعلت مشکل
با فشردن دربازکن درب ورودی باز نمی شود.1- منبع تغذیه یا ترانس سوخته و می بایست تعویض گردد.
2-رله مربوز به باز کردن درب خراب شده و باید عوض شود.
3- دکمه مربوط به باز کردن درب بر روی مانیتور معیوب است.

8- تصویر گوشی قطع نمی شود و همیشه روشن می ماند.

بسیار پیش می آید که تصویر گوشی روشن می ماند و خاموش نمی شود. این مورد نیز می تواند دلایل زیر را داشته باشد.

ایرادعلت مشکل
تصویر روشن است و خاموش نمی شود.برد اصلی معیوب است یا تایمینگ آن از کار افتاده است. این برد باید تعمیر گردد.
تصویر روشن می ماند و با برداشتن و گذاشتن گوشی، صدای زنگ در میآید.1- زنگ دم دری گیر کرده است، پنل را چک کنید.
2- سیم مربوط به زنگ از پشت مانیتور اتصالی کرده، اتصالی را رفع کنید.

خرابی پنل دم دری و تعمیر آیفون تصویری

در بسیار مواقع ما مشکل را از پنل دم درب متوجه می شویم و می باست با توجه به نشانه های عیب آن را بر طرف نماییم.

1- از پنل صدای بوق می آید

در اصطلاح فنی به این حالت ایجاد فید بک می گویند. این صدای بوق زمانی می آید که فاصله زمانی رفت و برگشت صدا صفر شود. این حالت را وقتی با دو گوشی موبایل که به یکدیگر تماس می گیرند و کنار هم هستند نیز می توانیم ببینیم.

ایرادعلت مشکل
پنل بوق میزند و صدای بدی ایجاد می شود.1- درهنگام نصب قوطی پنل خوب کار گذاشته نشده و پنل با فشار چا رفته است.
2-صدای خروجی و ورودی خیلی زیاد است و میتوان با ولومی که پشت پنل هست آن را کاهش داد.
3- پنل استاندارد طراحی نشده و کلا این حالت در آن پنل وجود دارد.*
*- اگر حالت سوم ایجاد شد می بایست فاصله بلندگو و میکروفن را زیاد کرد. میکروفن را از جای اصلی خارج کنید و بر روی پنل در جایی دورتر از بلند گو با یک مته نازک بر روی پنل یک سوراخ ایجاد کنید و میکروفن را در آنجا فیکس کنید. مشکل رفع میگردد.

2- دید در شب ضعیف است.

به صورت کلی در اماکنی که نور کمکی در شب وجود ندارد نباید انتظار بیش از 1 متر دید برای آیفون تصویر داشت. این مورد را در نظر داشته باشید که دو روش برای دید در شب وجو دارد. روش اول استفاده از LED مادون قرمز بر روی پنل است که تقریبا دیده نمی شود ولی برد کمی دارد. و ر.ش دوم استفاده از LED معمولی است که روبروی پنل را روشن می کند ولی برای مراجعه کننده می تواند ناخوش آیند باشد.

ایرادعلت مشکل
دید دم درب در شب هنگام بسیار کم شده است و یا سفید است.شیشه ی قرار گیری Led دید در شب را تمیز کنید و دقت کنید که اگر LED ها اگر کج قرار گرفته اند یا چیزی مانع آنها شده، آن را مستقیم و مانع را بر طرف کنید.
در شب هیچ دیدی وجود نداردLED دید در شب معیوب شده است و باید تعویض شود.

3- صدای خروجی پنل ضعیف است

به طور کلی آیفون تصویری را نباید با آیفون صوتی مقایسه کرد. چرا که صدای خروجی آیفون تصویری بسیار کمتر از دربازکن صوتی می باشد.

ایرادعلت مشکل
صدای خروجی پنل ضعیف است.1-پشت اکثر پنل ها یک پتانسومتر جهت افزایش خروجی صدا وجود دارد. پنل را باز کرده و آن را زیاد کنید. توجه داشته باشیدصدا را آنقدری زیاد نکنید که فید بک ایجاد شود.
1-در صورتی ولوم وجود نداشت یا همچنان صدای خروجی نظر شما را جلب نکرد، بلندگو یا پنل می بایست تعویض شود.

ما در این مقاله سعی کرده ایم اکثر خرابی های شایع دربازکن تصویری را بیان کنیم و روش تعمیر آیفون تصویری را در آن هنگام نیز آموزش دهیم. با این حال اگر خرابی ایجاد شده محصول شما در این مقاله وجود ندارد، می توانید در قسمت نظرات آن را بیان کنید تا روش تعمیراش را در پاسخ در یافت نمایید. این پست ماهانه بروز می گردد.

4- روشن ماندن LED دید در شب حتی زمان قطع سیستم

بسییار پیش آمده که دیده ایم، پنل دم دری برخی از منازل همواره روشن است و این مورد را از روشن ماندن LED دید در شب متوجه می شویم. قبل از بررسی پنل از اینکه مانیتورهای داخل ساختمان مشکلی نداشته باشند مطمئن شوید.

ایرادعلت مشکل
Led دید در شب دائم روشن استاین مشکل زمانی رخ می دهد که مدار فتوسل دید در شب به مشکل بر بخورد. کیت دید در شب و فتوسل آن تعویض شود.
Led دید در شب دائم روشن است و از پنل صدای نویز می آید.به علت خرابی آمپیلی پنل، سیستم همواره روشن است و احتمالا بعد تعمیر یا تعویض آمپیلی مشکل حل خواهد شد.
آیا خودم میتوانم آیفون تصویری را تعمیر کنم؟

بسیاری از خرابی هایی که در این محصول ایجاد می شود نیاز به تعمیرات اساسی آیفون تصویری ندارد و ممکن است یک اشتباه کوچک باشد. پیشنهاد میکنیم قبل تماس گرفتن، جهت تعمیر دربازکن تصویری این مقاله را بخوانید.

آیا فیش های آیفون تصویری برق قوی دارند و خطرناک هستند.

به آیفون تصویری یک کابل و یک سیم چند تایی وصل شدهاست. کابل سفید رنگ برق 220 ولت را انتقال میدهد و سیم چند تایی که به صورت فیش است، ولتاژ خطرناکی ندارد. اگر مجبور هستید آیفون تصویری را باز کنید، برق اصلی را قطع نمایید.

اولین کاری که پس از خرابی آیفون تصویری باید انجام شود چه چیز است؟

اکثر آیفون های تصویری گارانتی طولانی مدت دارند، قبل از دست بردن به دربازکن تصویری با خدمات شرکت تولید کننده تماس بگیرید و مشکل را بیان کنید. خیلی از شرکتها پس از سپری شدن گارانتی نیز خدمات ارزان به مشتریانشان اعطا می کنند. پس اگر سیستم گارانتی نداشت، ابتدا با توجه به این مقاله کشف کنید مشکل از کجاست و اگر خوتان قادر به رفع مشکل نبودید با خدمات پس از فروش قانونی این شرکتها تماس بگیرید.

برای تعمیر سریع و اورژانسی آیفون تصویری با چه شماره ای تماس بگیرم.

اگر واقعا زمان و حوصله خواندن این مقاله را ندارید می توانید با شماره 021-72195 تماس حاصل نموده و جهت اعزام تکنسین اقدام نمایید تا در سریعترین زمان تعمیرکار ماهر به محل نصب شما مراجعه نماید.

مقالات مرتبط

10 نظر

علی رفعتی خرداد ۹, ۱۴۰۰ - ۷:۵۵ ب٫ظ

آیفون تصویری ما مدل کوماکس 4pnc هست دوبا تعمیر شده الانم کلا خاموشه. چه مدلی میتونم جایگزین کنم؟

پاسخ
مسلم زمانی خرداد ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹ ق٫ظ

شما می تونید از برند های سیماران، کوماکس، سوزوکی و کالیوز استفاده کنید. بدون تغییر در سیم کشی

پاسخ
حمید مرداد ۱۰, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹ ق٫ظ

سلام
وقت بخیر
جسارتا هزینه جا زدن سیم ها و رفع عیب آیفون تصویری یک واحد که ناشی از بیرون آمدن سیم های صدا و تصویر و درب بازکن از درون سوکت واقع در سوئیچر هست، حدودا چه مبلغی می شود؟

پاسخ
مسلم زمانی مرداد ۱۷, ۱۴۰۰ - ۵:۴۶ ق٫ظ

معمولا خرابی هایی که مشکل آن درست مشخص نیست بسیار سخت است چرا که دلیل آن خرابی ممکن است موارد متعددی باشد
اما کمترین هزینه 65000 تومان و بیشترین هزینه در صورت نیاز نداشتن به قطعه ای 200هزار تومان می باشد

پاسخ
افسون مهر ۱۴, ۱۴۰۰ - ۸:۵۰ ب٫ظ

سلام خسته نباشید گوشی آیفون تصویری ما از مدل تابا TV-1090 M200هستش چند روزی هست تصویر اصلا واضح نیست وقرو قاطی نشون میده طوری که انگاری اگه تصویر رو قطع نکنیم الانه میسوزه خواستم بپرسم ایرادش از چی میتونه باشه ممنون میشم جواب بدین.

پاسخ
مسلم زمانی مهر ۱۸, ۱۴۰۰ - ۲:۵۹ ب٫ظ

سلام
اگر واحد دیگری در ساختمان هست اون واحد رو چک کنید اگر اون هم این مشکل رو داشت ایراد از پنل دم در هست.
اگر واحد دیگه ای ندارید و خانه ویلایی هست، فیش چند تایی پشت مانیتور رو بکشید اگر تصویر آبی معمولی بدون مشکل بود، ایراد از دم درب هست در غیر این صورت مشکل از مانیتور آیفون تصویری هست

پاسخ
کامران مهر ۲۲, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰ ق٫ظ

سلام
ایفون نو تازه نصب کردیم ولی مانیتور خاموش نمیشه حتی وقتی گوشی میزاری بازهم روشنه مشکلش چیه؟

پاسخ
مسلم زمانی مهر ۲۲, ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸ ق٫ظ

سلام
من احتمال میدم گوشی شما جنس سوزوکی باشه، چون این ایراد در این گوشی ها شایع هست
مشکل وقتی پیش میاد که سیم 3 و 4 در حالتی که گوشی به برق هست به هم برخورد می کنه و یکی از قطعات می سوزه. این قطعه وظیفه قطع کردن تصویر آیفون تصویری رو داره
شما می بایست با خدمات شرکت تولید کننده تماس بگیرید و آیفون تونو برای تعمیر به شرکت ارسال کنید

پاسخ
Cavad مهر ۲۴, ۱۴۰۰ - ۳:۳۶ ب٫ظ

سلام
در آیفون تصویری دو طبقه تابا 1035 ، همیشه صدای خش خش و نویز مانند میاد بطوریکه نمیتوان صدای دو طرف را خوب متوجه شد.

همچنین تازگی‌ها جریان یکی از مانیتورها هی قطع و وصل میشه و صدای تق تق میده.

ممنون میشم مشکل اینها را بفرمایید.

پاسخ
مسلم زمانی مهر ۲۴, ۱۴۰۰ - ۴:۵۰ ب٫ظ

با توجه به سوالات شما می شه فهمید که ساختمان چند واحدی هست.اگر تمام واحد ها خش خش دارد پس مشکل از آمپیلی هست و پنل باید سرویس بشود. قطعات این برند رو تنها خدمات خود شرکت تابا دارد. اگر یه گوشی صدای خش خش داره پس اشکال میتونه از سیم یا گوشی دهنی باشه برای اینکه مطمئن بشید می تونید این دو تا رو تک تک با واحدی دیگه عوض کنید و مطمئن شید.

در مورد سوال دوم 99 درصد اشکال از پاور تغذیه داخل مانیتور هست که با تعویضش این آیفون تصویری درست میشه

پاسخ

نظر خود را بنویسید

fa_IRPersian