صفحه اصلی درب اتوماتیک چشمی جک پارکینگی و رفع خرابی آن

چشمی جک پارکینگی و رفع خرابی آن

توسط zamani

چشمی جک پارکینگی یا فتوسل درب اتوماتیک یکی از اجزاهای اصلی پک درب اتوماتیک است که وظیفه حفاظت از عدم برخورد در پارکینگ را به خودرو دارد. چشمی ها به یک پک دو عددی در کارتن جک پارکینگی وجود دارد و آنها می بایست در ارتقاع 15 تا 30 سانتیمتری از سطح زمین روی دیوار خروجی درب پارکینگ نصب گردد.

وقتی چشمی جک پارکینگی روبروی هم قرار میگیرند یکه خط نامرئی به وجود می آورد تا در هنگام باز بودن درب اگز این خط نامرئی قطع شود اجازه بسته شدن درب را ندهد و با این عمل از آسیب دیدن خودرو و یا نفر جلوگیری نماید. حال اگر موقع بسته شدن درب شیعی باعث شود که این خط قطع شود، عمل بسته شدن درب متوقف می شود و درب شروع به باز شدن مینماید.

چگونه به اشکال در چشمی جک پارکینگی پی ببریم

بسیار اتفاق افتاده که پس از باز کردن درب پارکینگ وقتی ریموت را برای بسته شدن درب میزنیم ریموت عمل نکرده و درب پارکینگ باز می ماند. اولین تستی که می بایست انجام دهیم این است که از وصل بودن برق ساختمان مطمئن شویم. شاید همان موقع برق کلی ساختمان قطع شده باشد. دومین تست باید از ریموت باشد. با حداقل دو ریموت برای بسته شدن درب پارکینگ تلاش کنید اگر باز هم عمل بسته شدن درب انجام نشد متهم اصلی چشمی جک پارکینگ است که میبایست علت خرابی آن را متوجه شد که در ادامه به آن می پردازیم.

علت خرابی چشمی جک پارکینگی

خرابی چشمی جک پارکینگی یا موتورهای ریلی و حتی کرکره برقی میتواند یکسان باشد. بهترین راه متوجه شدن خرابی چشمی این است که دست خود را از جلو چشمی بالا و پایین کنید تا مسیر دید آن را قطع و وصل نمایید، اگر صدای تیک تیک مربوط به قطع و وصل شدن راه چشمی شنیده نشود مشکل از چشمی جک پارکینگی می بتشد.

نفوذ آب: علت اصلی اکثر خرابی ها نفوذ آب درون چشمی می باشد که به علت عدم آب بندی مناسب و یا کیفیت پایین چشمی درب اتوماتیک اتفاق بیفتد. در این حالت به مدار چشمی ها آسیب جدی رسیده و چشمی جک پارکینگی قابل تعمیر نمی باشد و می بایست تعویض گردد.

کثیف شدن چشمی: علت بعدی می تواند به کثیف شدن درب و لنز چشمی مرتبط باشد. به این صورت که ممکن است درب باز شود و بسته نشود و یا گاهی درب به خوبی عمل کند و چند لحظه بعد در بسته نشود. برای رفع این مشکل می توان درب رویی چشمی را جدا کرد و با آب گرم و حتی مواد شوینده آن را کاملا شست و سپس کامل خشک کرد و دوباره سر جای خود نصب نمود.

قطع شدن سیم: گاهی اوقات به علت هرز بودن پیچ سوکت یا شکسته شدن سیم ممکن است چشمی کار نکند. در این حالت می بایست چشمی باز شود و اگر قطع شدن سیم از داخل چشمی باشد آن را دوباره وصل کرد.

شکسته شدن چشمی: در بسیاری از مواقع با شکسته شدن چشمی جک پارکینگی درب از کار می افتد. شکستن در این حالت نیز باید چشمی کاملا عوض شود.

آموزش تعویض چشمی جک پارکینگی

وقتی که چشمی درب اتوماتیک به هر دلیلی خراب شده و قابل استفاده نباشد باید آن را تعویض کرد حال می توان از نمونه فابریکی است استفاده کرد که به راحتی قابل تغییر می باشد. این کار نیاز به تخصص خاصی ندارد و سیم ها دقیقا سر جای خوشان وصل می شود.

چشمی جک پارکینگ فابریکی را از کجا تهیه کرد؟

خرید چشمی فابریک جک پارکینگی از فروشگاه آنلاین سیستمهای حفاظتی

اما چالش از انجایی شروع می شود که به علت بالای بودن قیمت چشمی یا فتوسل جک پارکینگ مجبور شوید از مدلهای غیر فابریک استفاده کنید. از لحاظ کارکرد فرقی بین چشمی فابریکی و غیر فابریکی وجود ندارد و تنها در نصب و سیم بندی باید کمی توجه بیشتری به کار داد.

چشمی جک پارکینگی

برای متصل کردن چشمی غیر فابریک می بایست درب چشمی جک معیوب را باز نمایید. یک طرف دو سیم به مدار فتوسل جک پارکینگی متصل است و در طرف دیگر چهار سیم به برد وصل است .

در طرفی که دو سیم وصل شده تنها یک مثبت و منفی 24 ولت قرار دارد که میبایست دقیقا در در چشمی غیر فابریک جایگزاری شود. اشتباه زدن مثبت و منفی باعث از کار افتادن فتوسل می شود و اگر دو سیم به یکدیگر برخورد کنند احتمالا فیوز برد جک پارکینگی میسوزد. پس در اتصال این چشمی دقت نمایید و یکی یکی سیمها را به چشمی جدید متصل نمایید.

آیا ولتاژ چشمی جک باعث برق گرفتگی میشود؟

خیر. ولتاژ تغذیه فتوسل جک پارکینگی 24 ولت است و این ولتاژ باعث برق گرفتگی نخواهد شد. شاید با دست گرفتن سیم 24 ولت نوک انگشت شما سوزوش خفیفی احساس کند.

برای وصل کردن طرف دیگر چشمی چهار ورودی قرار دارد که دو تای آن مثبت و منفی است که دقیقا می بایست مشابه توضیحات چشمی روبرویی نصب گردد و دو ترمینال دیگر که ورودی رله می باشد و در اتصال سیم ها هیچ نظم خاصی لازم نیست انجام شود و دو سیم دیگر را به هر یک از آنها می توان متصل نمود.

مقالات مرتبط

21 نظر

جلیل فرجی اسفند ۲۴, ۱۳۹۷ - ۰:۱۵ ق٫ظ

سلام جک لولایی بلانکا نصب کردم طبق سازوکار خودش چشمی ها هم از جلوش رد میشی صدا میده اما مانع توقف در ب نمیشه باوجود قرار گرفتن جلو چشمی قطعی سیم و خرابی چشمیها هم چک کردم اما جواب نگرفتم این با جکهای دیگه فرق داره لطفا راهنمایی کنید .

پاسخ
حسین دهکردی دی ۲۳, ۱۳۹۸ - ۷:۰۸ ب٫ظ

سلام چطور میشود چشم الکترونیک سنسور درب برقی را از مسیر حذف کرد؟
در واقع چطور می شود موقتا با زدن ریموت درب بدون توجه به چشم الکترونیک بسته شود؟
ممنون

پاسخ
مسلم زمانی دی ۲۴, ۱۳۹۸ - ۲:۴۴ ب٫ظ

سلام- اون سمت فتوسلی که 4 ترمینال دارد رو باز کنید- خروجی nc و com رو لوپ کنید-فقط هواستون باشه 12/24 مثب و منفی رو به هم دیگه نزنید
احتیاط : پس از بستن درب پارکینگ دوباره لوپ رو بردارید- چون ممکن است درب اتوماتیک بسته شده و خدرو یا نفر در میان درب آسیب ببیند

پاسخ
Habib بهمن ۲۲, ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷ ب٫ظ

سلام لامپهای حیات با یک عدد فوتوسل روشن می‌شوند ولی امروز لامپها خودبه خود روشن خاموش می‌شوند راهنمایی میفرمایید

پاسخ
امید بهمن ۲۴, ۱۳۹۸ - ۳:۳۵ ب٫ظ

سلام دوست عزیز. بنده جک آلدو دارم. و میخوام موقتا چشم الکتریک رو حذف کنم. میشه راهنمایی بفرمایید کدوم قسمت رو دقیقا باید متصل بکنم؟ آیدی بنده [email protected] هست. اگر امکانش هست براتون عکس برد رو بفرستم تا راهنماییم کنید. یک دنیا ممنون

پاسخ
مسلم زمانی فروردین ۲, ۱۳۹۹ - ۵:۵۰ ب٫ظ

شما درب چشمی ها رو باز کنید. یکی از آن چشمی ها دارای 4 ورودی هست. دو سیمی که بر روی ترمینان NCو COM هست و ولتاژ نیست رو به هم لوپ کنید. ضمنا تایم اتوماتیک بسته شدن هم باید از کار بندازید.

پاسخ
امیر اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹ - ۶:۱۲ ق٫ظ

سلام جناب زمانی عزیز
آیا فتوسل برای دربهای حیاط بیرون باز شو هم کارکرد مناسبی خواهد داشت؟

پاسخ
zamani اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹ - ۶:۳۶ ب٫ظ

از لحاظ کارکرد فرقی نمی کند ولی چون چشمی داخل ساختمان نصب می شود، امنیت بیشتری خواهد داشت و مشکل سرقت یا شکستن آن توسط افراد متفرقه وجود ندارد

پاسخ
امید فروردین ۳۰, ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸ ق٫ظ

مرسی جناب آقای زمانی عزیز. یک دنیا ممنونم ازتون

پاسخ
نعمان خرداد ۲۶, ۱۳۹۹ - ۴:۳۵ ب٫ظ

سلام آقای زمانی،درب حیاط ما داخل حیاط باز میشه،برای امنیت فتوسلها را داخل حیاط نصب کردیم،و بیشتر هم برای این که اگر احیانا ماشین جلوی درب بود،دربها توسط کودکی که ریموت را برداشته باز نشه،به عقب ماشین بخورد،،یک عیبی که فتوسل ها داره یا احیانا از برد فرمان هست،جایی که میریم بعد یک روز میاییم ،خودبخود برد فرمان میره روی ph,و دربها عمل نمیکنه،که مجبور میشم از روی دیوار برم ،یک دست که جلوی فتوسل میگیرم،برد از حالت pH خلاص میشه،،بنظر شما ایراد از چیست؟؟؟

پاسخ
نعمان خرداد ۲۶, ۱۳۹۹ - ۴:۴۱ ب٫ظ

سلام آقای زمانی،برد فرمان از روزی که گرفتم دستورهای لازمی که بهش میدم ذخیره نمیکنه،،چکار باید کرد و چطور میشه ریست کرد و از نو از تنظیمات کارخانه شروع به فرمان دادن و ذخیره کردن پارامتر های لازم را کرد؟؟؟

پاسخ
zamani تیر ۸, ۱۳۹۹ - ۵:۵۱ ق٫ظ

شما در مورد برند برد هیچ چیزی نگفتید

پاسخ
نعمان تیر ۱۱, ۱۳۹۹ - ۲:۳۹ ق٫ظ

سلام،جک برقی برند سوزوکی sz400 میباشد

پاسخ
فزهاد مرداد ۱۹, ۱۳۹۹ - ۹:۱۶ ق٫ظ

سلام و وقت بخیر من جکهای درب را باز کردم و در جای دگر نصب کردم ولی متاسفانه موقعی که برق بهش میدم تابلوی فرمان روشن میشه و لی هیچ فرمانی نمیگیره ممنون میشم راهنمایی بکنید

پاسخ
zamani مرداد ۲۶, ۱۳۹۹ - ۸:۱۵ ق٫ظ

دلایل زیادی برای کار نکردن وجود دارد- از سیم بندی تا اشتباه در برنامه دهی ونصب
بهتره از یک نصاب کمک بگیرید

پاسخ
فرهاد مرداد ۳۱, ۱۳۹۹ - ۶:۲۱ ب٫ظ

سلام ی سوال برام پیش اومده در مورد مثبت منفی چشمی _24و +12 آیا مگر 24 مثبت در نظر گرفته نمیشود و 12منفی

پاسخ
zamani شهریور ۲۷, ۱۳۹۹ - ۵:۱۹ ق٫ظ

خیر- اینها ولتاژ کاری هستن- فرقی نمی کنه

پاسخ
مرتضی شهریور ۱, ۱۳۹۹ - ۴:۱۴ ب٫ظ

سلام مهندس سنسور درب در حالت عادی صدا میده و کار میکنه اما وقتی از جلوش رد میشیم یا وایمیستیم درب متوقف نمیشه …. راه حل عیب یابی اش چی میتونه باشه ؟؟؟

پاسخ
zamani شهریور ۲۷, ۱۳۹۹ - ۵:۱۸ ق٫ظ

چند دلیل وجود داره
1- از داخل مدار فرمان کسی کنتاک چشمی رو لوپ کرده
2- سیم چشمی یک جایی تو مسیر لخت شده و به هم لوپ شده
کنتاک فتوسل جک پارکینگی به هم وصل شده و آزاد نشده(احتمال کمتر)

پاسخ
سالار شهریور ۲۷, ۱۳۹۹ - ۸:۳۰ ق٫ظ

سلام. من یک جک پروتکو دارم که گویا چشمی هاش مشکل داره و بعد از ظهر ها که هوا گرم هست. جک اصلا کار نمیکنه و بعضی اوقات با تحریک چشمی جک کار میکنه. بعضی اوقات گویا اصلا برق نیست داخل چشمی و با تحریکش صدای تیک تیک نمیده. ایا گرما باعث میشه برد‌ اتصالی کنه و بعدا خود به خود ترمیم میشه؟ راهنماییی کنید

پاسخ
zamani شهریور ۲۷, ۱۳۹۹ - ۹:۰۸ ق٫ظ

اگر چشمی خراب شده باشد این اتفاق می افتد که درب باز می شود اما با ریموت بسته نمی شود.
اینکه شما می گین درب باز و بسته نمی شه احتمالا از چیز دیگری هست. که می بایست توسط نصاب یا تکنسین در محل تست شود

پاسخ

نظر خود را بنویسید