فیلتر محصولات

شاخه‌ها
صفحه نمایش
صفحه نمایش رنگی
نوع صفحه نمایش
استاندارد مقاومتی
more... less
کشور سازنده
more... less
ولتاژ ورودی
جنس بدنه
نوع نصب
نوع محصول
more... less
ولتاژ اسمي ورودي
فرکانس اسمي ورودي
برند سازنده
مدل
more... less
اندازه بدنه
وزن
دمای کارکرد
more... less
فیلتر محصولات

خانه هوشمند (هوشمند سازی ساختمان)

فهرست:

معرفی خانه هوشمند

وقتی واژه خانه هوشمند را می‌شنویم ناخودآگاه به یاد تلفن هوشمند و روشن و خاموش کردن تجهیزات و سیستم‌های برقی ساختمان از راه دور می افتیم؛ در نتیجه این جریان را اضافی و لوکس حس می کنیم که ممکن است کارایی و استفاده‌ی آن چنانی از آن نکنیم. اما تصویر روشن و خاموش کردن چراغ‌ها از راه دور برای هوشمند سازی ساختمان را می توان با امکانات یک خودرو لوکس مقایسه کرد که تنها باز شدن اتوماتیک سقفش را متصور هستیم.

سیستم خانه هوشمند

در ادامه مطلب توضیحات کاملی در مورد ساختمان هوشمند ارائه می کنیم.

خانه هوشمند یا اسمارت هوم چیست؟

اولین موردی که می‌بایست بدانید این است که هوشمند‌سازی ساختمان چیز جدیدی نیست و اولین نمونه‌های تجهیزات خانه هوشمند در دهه 70 میلادی روانه بازار شد و با پیشرفت تکنولوژی رنگ و بوی جدیدی گرفت. این سیستم هم اکنون در دهه سوم قرن بیستم به گونه ای رشد یافته که هیچ قطعه ای در خانه وجود ندارد که امکان کنترل آن وجود نداشته باشد.

کنترل روشنایی به معنی روشن و خاموش کردن و حتی کم و زیاد کردن میزان آن، کنترل دمای خانه به وسیله در اختیار داشتن سیستم سرمایشی و گرمایشی، کنترل سیستم‌های مولتی مدیا اعم از تلویزیون و سیستم صوتی خانه و در اختیار داشتن سیستم اعلام سرقت ساختمان، تنها بخشی از یک خانه هوشمند است که نه تنها می توان آن‌ها را از راه دور کنترل کرد، بلکه خود سیستم نیز بر اساس عادات استفاده کننده، این تجهیزات را فعال یا غیرفعال می کند.

مجموعه خانه هوشمند

کارایی خانه های هوشمند چیست؟

در ابتدا هوشمند‌سازی ساختمان بیشتر برای جلوگیری از هدر‌رفتِ انرژی و یا بهینه‌سازی ساختمان به کار می رفت که با واژه BMS شناخته می‌شد. با گذر زمان و پیشرفته‌ترشدن تجهیزات اسمارت هوم، انعطاف در برنامه‌ریزی و همچنین شرطی‌سازیِ هر دستور افزایش یافت و قطعات بیشتری برای کنترل تجهیزات خانه هوشمند ساخته شد.

این فناوری‌ها به تولید کنندگان این امکان را داد تا به‌جز بحث جلوگیری از اتلاف انرژی، موضوعات دیگری مثل در دست گرفتن امنیت ساختمان، در دسترس بودن تمامی وسایل برقی در یک پنل لمسی یا تلفن همراه و همچنین لوکس کردن ساختمان را هدف قرار دهند تا بازار بیشتر و با ارزش تری را ایجاد نمایند. بنابراین اگر بخواهیم مزیت یک ساختمان هوشمند را لیست کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • بهینه سازی مصرف انرژی
  • امنیت بالا و نظارت سریع خانه
  • فراهم کردن در‌دسترس بودن و کنترل وسایل برقی خانه
  • به‌روز شدن و همگام سازی خانه با تکنولوژی و لوکس شدن ساختمان
  • ارزش افزوده و بالا بردن ارزش ملک

چقدر هوشمند سازی ساختمان مورد نیاز است؟

برای کسی که از خانه هوشمند بی‌بهره است توضیح کاربرد هوشمند سازی ساختمان کمی مشکل به نظر می آید. هوشمند سازی باعث می شود به لوازم بی‌جان یک ساختمان روحی دمیده شود و همگی در اختیار صاحب خود باشند و بخواهند راحتی و لذت بیشتری در خانه فراهم آورند. همچنین به هنگام ترک خانه، دغدغه ای بابت امنیت، سرقت، آتش سوزی و... نداشته باشند.

کنترل دستگاه های خانه هوشمند

بیاید با صاحب‌خانه وارد خانه هوشمندش شویم:

در ابتدا پس از تشخیص هویت از طریق اثر انگشت، چهره و یا کی‌پد دزدگیر، سیستم اعلام سرقت ساختمان خاموش می‌شود. سپس سیستم نور‌پردازی خوش‌آمد‌گویی که شامل چندین نور مخفی و همچنین نور های ضروری ساختمان است روشن می‌شود. هم‌زمان خانه می بایست به دمای دلخواه شما برسد که اگر تابستان باشد سیستم سرمایشی روشن شده و اگر زمستان باشد سیستم گرمایشی با تمام قدرت شروع به کار کند. البته اگر ساعتی زودتر به وسیله تلفن همراه دستور دمای دلخواه را داده بودید اکنون با ورود به خانه به همان دمای ایده آل خود مواجه بودید. البته این امکان هم فراهم است که سیستم هوشمند ساختمان از عادات ورود شما آگاه باشد و قبل ورود دمای منزل را تنظیم کرده باشد.

خانه هوشمند ساعت ورود را درک کرده و در صورتی که بعد از ظهر یا غروب باشد، چای‌ساز را روشن کرده و موسیقی مورد علاقه شما پخش می کند. البته اگر در این بین تلفن همراه شما زنگ بخورد، موسیقی قطع شده و شما با همان سیستم صورتی مرکزی پاسخگوی مخاطب خواهید بود.

خانه هوشمند چطور امنیت منزل را بالا می برد؟

از نگاه خانه هوشمند صاحب‌خانه همیشه آگاه از اتفاقات منزل می‌باشد و زمانی نیست که بشود سیستم امنیتی خانه هوشمند را به طریقی دور زد، حتی برای سارق امکان پذیر نیست که بفهمد آیا واقعا کسی در خانه حضور دارد یا خیر. چگونه؟ باید ادامه مطلب را بخوانید تا به هوشمندیِ حقیقیِ یک ساختمان هوشمند پی ببرید.

وقتی صاحب‌خانه برای مدت طولانی از خانه خارج می شود، سیستم در بالاترین حد امنیت خود قرار می‌گیرد و تمام ورودی ها و حتی محوطه به وسیله سنسور و چشمی‌ها محافظت می شود. پس از ساعتی اعلام حضور فرضی سیستم خانه هوشمند به کار افتاده و در ساعاتی از روز به صورت غیر منظم، پرده برقی تعدادی از پنجره ها را باز کرده، چراغ اتاق را روشن و پس از چند دقیقه خاموش می کند و چند ساعت بعد سیستم پرده برقی، پرده را می بندد.

در صورتی که مراجعه کننده‌ای زنگ ساختمان را بزند، ابتدا سیستم هوشمند خانه سعی می کند از طریق اینترنت صاحب‌خانه را به این مراجعه‌کننده وصل کند. اما در صورت عدم پاسخگویی صاحب خانه خود وارد کار شده و از مراجعه کننده پیغامش را می‌گیرد و آن را برای صاحب خانه ارسال می نماید.

خانه هوشمند می تواند به وسیله کرکره برقی در و پنجره حفاظت بیشتری به ساختمان ببخشد و در صورت وجود خطر بالقوه نفوذ همه ورودی ها را با کرکره برقی مسدود نماید.

سناریوی خود را بسازید

یکی از ویژگی‌های خاص خانه‌های هوشمند یا اسمارت هوم ها طراحی سناریویی خاص برای هر رویداد است. مثلا می توانید برای زمان آرامش خود برنامه‌ای بدهید که تعداد کمتری از چراغ‌ها روشن بماند، هوای خانه به درجه ایده‌آل‌تان برسد و آهنگ آرام مورد نظرتان تنها با اشاره لمس انگشت‌تان پخش گردد. حالت مهمانی، خوش‌آمد‌گویی، حالت زمان کار و غیره می تواند هر کدام سناریو خاصی داشته باشد تا شما را در بهترین حالت برای آن زمان قرار دهد.

مولتی‌مدیای کار‌آمد و لذت‌بخش

این‌که سیستم صوتی و تصویری خانه با سیستم هوشمند سازی همگام باشد مزیت بزرگی دارد که در همین مقاله به آن شاره شد. اما اگر بخواهیم این موضوع را بیشتر باز کنیم به مزیت‌هایی پی می‌بریم که می‌تواند سیستم مولتی‌مدیا را در خانه هوشمند به یکی از ارکان اصلی آن تبدیل نماید.

در یک خانه هوشمند تمام ساب و باند‌ها به صورت مخفی در دل ساختمان کار شده است. این مخفی بودن می‌تواند روی سقف یا دیوار و حتی به صورت سنگی روی آب‌نمای محوطه حیاط خانه باشد. صدا یکنواخت و با کیفیت است به گونه ای که برای میهمانی نیاز به تقویت سیستم صوتی نخواهد بود. صدای موزیک به گونه ای پخش می شود که هر کس در هر جای سالن یا محوطه باز که باشد، آن را به صورت دالبی و با یک قدرت ثابت خواهد شنید.

این سیستم صوتی به یک پخش کننده و یک آمپیلی‌فایر ویژه‌ی ساختمان هوشمند متصل است تا با تمامی دیوایس‌های داخل خانه همگام باشد، به این ترتیب می‌توان به هر طریقی به آن دسترسی داشت. در کنار این سیستم صوتی می‌توان از نمایشگر‌هایی با اندازه‌های مختلف و باز هم بهینه شده استفاده نمود تا به‌جز مشاهده برنامه‌های تلویزیونی خود به تمامی سرویس‌های خانه هوشمند و همچنین دوربین مدار بسته با کیفیت بالا دسترسی داشت.

سیستم صوتی و تصویری خانه هوشمند

باغچه و فضای سبزی که همیشه سبز است

در بسیاری از ویلا‌ها و ساختمان‌هایی که باغچه یا فضای سبزی دارند، مشکل اصلی آبیاری گیاهان درون آن است که اکثرا به همین دلیل گیاهان آسیب دیده و می بایست برای سبز نگه داشتن آن‌ها هزینه زیادی صرف شود. اما می‌توان خانه هوشمند را مجهز به سیستم آبیاری هوشمند کرد تا به‌جز اطلاعات کاملی از آب و هوا که صاحب‌خانه می‌دهد، خود نیز با تشخیص میزان رطوبت مورد نیاز، به آبیاری گیاهان می پردازد. چگونه؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

سیستم تشخیص آب و هوای خانه هوشمند شامل یک دما‌سنج و سنسور میزان باران است. این مجموعه شامل چند حسگر درون خاک است که میزان رطوبت را می‌سنجد و بر اساس نیاز زمان آبیاری را تنظیم می‌نماید. این سیستم هوشمند آبیاری قطره‌ای در ساختمان هوشمند قادر است با توجه به نوع گیاه آبیاری را تنظیم کرده و زمان را به گونه‌ای تنظیم نماید تا بیشترین بهره وری از آب به عمل آید. مثلا زمان آبیاری را هنگام غروب آفتاب تا صبح تنظیم می شود تا کمترین تبخیر آب و همچنین خارج از پیک مصرف برق باشد.

قیمت خرید یک خانه هوشمند چگونه است؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد یک خانه هوشمند می‌تواند شامل یک سیستم باشد که قادر است روشنایی و گرمایش و سرمایش را روشن و خاموش کند. طیف وسیع کارکرد‌های آن می‌تواند تا سیستمی گسترش یابد که خود زمان را درک کرده و با توجه به زمان و حضور و حس و حال صاحب‌خانه، خود تصمیم سناریویی خاص را اجرا. پس می‌توان نتیجه گرفت یک ساختمان هوشمند شامل آپشن‌های فراوانی است که باتوجه به آن امکانات و البته برند سازنده قیمت خرید و اجرای یک خانه هوشمند را می توان محاسبه کرد.

به صورت کلی قیمت خانه هوشمند کمی بالا به نظر می رسد اما با توجه به ارزش افزوده ای که برای هر ساختمان ایجاد می نماید به این نتیجه خواهیم رسید که پس از اجرای آن، ارزش ساختمان بسیار بیشتر از ساختمان‌های مشابه ای است که هوشمند سازی انجام نداده‌اند.

ادامه مطلب
بستن
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
منوی اصلی
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
تخفیف ها و پیشنهادها
کالای دست دوم
وبلاگ
تماس با ما

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری