صفحه اصلی آرامبند راهنمای خرید آرام بند

راهنمای خرید آرام بند

توسط zamani
راهنمای خرید آرام بند

شاید قبل از خواندن این مقاله اگر در مورد نصب آرام بند درب ساختمان صحبتی می شد، راهنمای خرید آرام بند را نادیده گرفته به گمان خودتان با مراجعه به اولین کلید سازی پروژه خرید و نصب آرامبند تان تمام شده بود و سالیان سال از بسته شدن اتوماتیک بی دردسر درب نفررو ساختمان لذت خواهید برد. اما باید بدانید که این خیال باطلی خواهد بود و در بهترین شرایط صاحب یک آرام بند خواهید شد که زمستانها باید به درب چشم بدوزید که آیا درب واقعا بسته میشود یا خیر و در تابستان از سرعت بسته شدن درب شگفت زده شوید!

راه چاره این است که خریدار خود از نوع آرام بندی که باید خریداری نماید و برندهای معتبر سازنده آن اطلاع داشته باشد. این قول را میدهیم که اگر تا پایان این مقاله با ما باشید قادر خواهید بود یک آرامبند مناسب برای درب نفرو ساختمان خواهید یافت.

نکات اساسی در انتخاب یک آرامبند مناسب

door-closer-buy-guide
راهنمای خرید آرام بند جک درب نفر رو

در خرید آرامبند دو نکته را باید مورد توجه قرار داد و تا در نهایت یک محصول با مکانیزم عالی و با یک برند خوب نصبتان خواهد شد. اولین نکته اساسی وزن درب می باشد و نکته دوم که اکنون حائز اهمیت فراوان است استفاده یا عدم استفاده از قفل برقی می باشد.

راهنما: قفل های جدیدی که به قفل برقی مشهورند سیستم یکپارچه ای از خود قفل و مگنت دارند که آنها را از سیستم سنتی قفل و کشنده عاری می سازد. راحتترین راه شناخت قفل برقی از قفل های سنتی این است که روی قفل برقی کلیدی برای آزاد کردن زبانه وجود دارد در صورتی که در قفلهای سنتی این عمل با کشیدن زبانه به عقب انجام می پذیرفت.

قفل برقی و قفل زنجیری سنتی
قفل برقی گله گاوی سمت راست و قفل زنجیری سنتی سمت چپ

آرامبند درب چوبی

آرام بند هایی که برای درب چوبی استفاده میشود به دلیل سبک بودن نسبی از شماره 1 و 2 استفاده میشود. میزان وزن در نظر گرفته شه برای این دو شماره بین 20 تا 60 کیلوگرم است. دانستن وزن دقیق این مزیت را دارد که برای باز نمودن درب نیاز به قدرت زیادی نباشد و با اندک فشاری درب باز گردد. شرکت های و کمپانی بسیار زیادی به تولید و ارائه این نوع جک درب نفر رو میپردازند که هر کدام خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی ارائه میدهند که شامل مواردی همچون ضد حریق بودن، تنظیم سرعت های متفاوت در هنگام باز و بسته شدن درب را میتوان شاره کرد.

door-closer-buy-guide
آموزش خرید آرامبند

آرام بند درب فلزی سبک و نیمه سنگین

در ادامه مطلب راهنمای خرید آرام بند، آرامبند های مخصوص درب های فلزی با وزن های سبک و نیمه سنگین با شماره 3 و 4 مشخص میشوند که درب هایی را با وزن های 60 تا 100 کیلوگرم جا به جا میکند. قدرت بالای این نوع آرام بند ها در هنگام بستن در صورت عدم شناخت وزن دقیق درب ساختمان و یا اداره باعث ایجاد آسیب یا بسته نشدن درب ساختمان یا محیط تجاری و اداری شما میشود. این مدل آرامبند ها با تونایی گسترده در رده محصولات قیمت مناسب قرار میگرد. ساخت جک درب نفر در این اوزان به صورت هیدرولیکی است تا در صورت قرار گیری در شرایط دمایی مانند سرما و گرما دچار تغییر در میزان سرعت و زدن ضربه نهایی نشود و با همان قدرت قبلی به ارائه کارکرد های خود بپردازد.

این مطلب را نیز بخوانید:

چگونگی کارکرد آرامبند

آرام بند ویرو مشخصات و قیمت
door-closer-buy-guide
راهنمای خرید آرامبند

آرامبند درب فلزی سنگین

درب فلزی های سنگین در راستای درب های لوکس و بسیار قیمتی قرار میگرند به همین دلیل آرامبند های این مدل درب ها بسیار گران قیمت و پر قدرت میباشند و نیاز به هرگونه سوزاندن انرژی زیاد توسط نیروی انسانی را از بین میبرد. عدد در نظر گرفته شده برای این نوع 5 میباشد تا درب هایی با وزن 150 کیلوگرم را بدون هیچگونه مشکلی را ببندد. تعداد زمان های جک درب به صورت دو زمانه و سه زمانه میباشد که نسبت به نوع ابزار های جانبی نصب بر روی انتخاب میشود.

نکته بسیار مهم در انتخاب این آرام بند این است که اگر از وزن زیاد درب نفررو مطمئن نیستید می توانید از کارشناسان این امر بهره بگیرید، چرا که در صورت انتخاب اشتباه این نوع آرام بند برای درب نیمه سنگین، ساکنین کم توان تر مانند کودکان و سالمندان در باز نمودن درب به مشکل بر می خورند و مجبور به تعویض آرام بند خواهید شد.

آرامبند دو زمانه یا سه زمانه مسئله این است؟

نوع کرکرد آرامبند دو زمانه به این صورت است که با باز نمودن کامل درب یک بار در همان ابتدای بسته شدن درب ثانیه ای توقف می کند و دوباره شروع به بسته شدن خواهد کرد و تقریبا در 30 سانیمتری انتهای کار یک توقف دیگر کرده و در نهایت با یک سرعت ثابت که قابل تنطیم است درب را می بندد. بسیار عالی تا اینجای کار این یک سیستمی کار آمد است که به راحتی درب هایی با قفل های سنتی را که از قفل و زنجیر استفاده می کنند می بندد اما اشکال زمانی رخ می دهد که ما بخواهیم از قفل برقی یا به اصطلاح کله گاوی استفاده نماییم.

آرام بند دو زمانه و سه زمانه
فرق آرامبند دو زمانه و سه زمانه

قفل برقی به علت مکانیزم یکپارچه ای که دارد دارای یک فنر قوی است که میبایست فشرده شده تا مسلح شده و با تحریک مگنت یا فشرده شدن دکمه روی قفل درب را باز کند. این فنر در انتهای کار درب و موقع بسته شدن درب مسلح می شود، یعنی جایی که آرامبندهای دو زمانه می خواهند درب کمترین سروصدا را ایجاد نمایند و نتیجه این می شود که یا درب بسته نمی شود و یا می بایست سرعت انتهایی آرامبند را آنقدر زیاد کرد که با ضربه این فنر فشرده شده و درب بسته شود. خب باالطبع ممکن است سروصدای زیادی ایجاد شود.

راه حل این مشکل استفاده از آرام بندهای سه زمانه می باشد. این نوع آرام بند ها بجز بهره گیری از تمام قابلیتهای آرامبندهای دو زمانه که بیان شد در انتهای کار یک فشار نهایی به درب خواهد آورد تا مطمئنا درب با هر قفل برقی ای که می خواهد باشد بسته شود. در ادامه راهنمای خرید آرام بند به مزایای آرام بند سه زمانه می پردازیمک

مزایای استفاده از آرام بندهای سه زمانه

بزرگترین مزیت استفاده از آرامبند سه زمانه توانایی بستن دربی است که روی آن از قفل برقی استفاده شده است. اما یک مزیت دیگر آن این است که آرام بند سه زمانه نیاز به سرویس یا تنظیم فصلی ندارد و گرم و سرد شدن هوا خللی در بستن درب ایجاد نخواهد کرد. اما نکته مهم این است که بسیاری از نصابان آرام بند از درست نصب کردن این نوع محصولات نا آگاه می باشند، پس پیشنهاد می شود همانقدر که به خرید یک آرامبند خوب اهمیت میدهید و درست نصب شدن آن نیز اهمیت فراوانی دهید.

برندهای سازنده آرامبند

شرکتهای متعددی به طراحی و ساخت آرام بند میپردازند که ما به تفکیک نام چند برند معتبر سازنده را خواهیم گفت

از جمله معروفترین سازندگان آرامبندهای سه زمانه شرکت ویرو ایتالیا، NHN ژاپن ، دورما آلمان و DMD چین هستند

و معرفترین برندهای سازنده آرامبند های دو زمانه شرکت KING کره، ریوبی ژاپن، سیزا ژاپن و فلای چین می باشند.

چرا وزن درب در خرید آرام بند انقدر اهمیت دارد؟

فنر داخلی و سیستم هیدرولیکی هر آرام بند برای وزن خاصی طراحی شده اند. به همین دلیل هر آرامبند حداکثر از یک توان خاص بهره می برد و حتما می بایست مطابق وزن درب از محصول مناسب همان وزن استفاده کرد.

اگر از آرام بند با قدرت بیشتر برای درب سبک استفاده شود آیا مشکلی ایجاد می شود؟

بله . شاید بسیار برای شما پیش آمده برای موقع کردن درب ورودی ساختمانی نیاز به فشار زیادی باشد. علت این موضوع این است که آرامبند فنر قوی ای دارد و موقع باز کردن درب، فشار زیادی روی درب منتقل می نماید. پس موقع خرید آرامبند می بایست توجه زیادی به وزن درب و قدرت آرام بند داشت.

فرق آرام بند دوزمانه و سه زمانه چیست؟

آرامبند دو زمانه در دو مرحله موقع بسته شدن، درب را متوقف میکند و در نهایت با یک سرعت ثابت آن را می بندد. اما در مدل آرام بند سه زمانه در انتهای کار یک فشار نهایی بر روی درب آورده تا در صورت استفاده از قفل برقی درب حتما بسته شود.

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید